KATEDRA I KLINIKA NEUROLOGII DZIECIĘCEJ
ŚLĄSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY w KATOWICACH
Adres: Klinika działa na bazie Oddziału Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II (GCZD) 40-752 Katowice, ul. Medyków 16
Tel: +48 32 207 16 00 Fax: +48 32 207 16 15
E-mail: neurdziec@sum.edu.pl
Historia Katedry I Kliniki
Klinikę Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego powołano w 2000 roku na bazie nowopowstałego oddziału neurologii w wielospecjalistycznym Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Od chwili powstania kliniką kierowała prof. zw. dr hab. n. med. Elżbieta Marszał.
Profesor Marszał - specjalista II stopnia pediatrii i neurologii dziecięcej - była wieloletnim Konsultantem Krajowym w dziedzinie Neurologii Dziecięcej, członkiem Komisji Neurologii Dziecięcej Komitetu Nauk Neurologicznych i Komitetu Rozwoju Człowieka PAN, członkiem Zespołu Ekspertów Krajowej Rady Specjalizacji Lekarskich, a także Centralnej Komisji ds. Egzaminu z Neurologii Dziecięcej. Do 2003r. pełniła funkcję przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych. Za działalność naukową i dydaktyczną została uhonorowana licznymi nagrodami JM Rektora.
W latach 2009-2011 funkcję kierownika kliniki i ordynatora oddziału pełniła dr n. med. Ewa Jamroz. Od 2011 do 2023 roku kliniką kierowała dr hab. n.med. prof SUM Ewa Emich-Widera, od 01.02.2023 dr hab. n. med. prof SUM Justyna Paprocka.
Do grona pracowników kliniki przez wiele lat, oprócz wymienionych wyżej oraz poniżej w składzie zespołu kliniki, byli również: dr n. med. Katarzyna Wojaczyńska-Stanek specjalista pediatrii i neurologii dziecięcej, dr n. med. Barbara Szwed-Białożyt – specjalista pediatrii, neurofizjolog kliniczny, Małgorzata Poliszuk – Siedlecka - specjalista pediatrii i neurologii dziecięcej oraz dr n. przyr. fizjoterapeuta Helena Moskała.
Aktualny zespół pracowników Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej (KKND):
Kierownik
Prof. dr hab. n. med. Justyna Paprocka
Zespół KKND:
Dr hab. n. med. Ewa Emich-Widera profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - adiunkt
Prof. dr hab. n. med. Ilona Kopyta - adiunkt
Dr n. med. Jerzy Pietruszewski - adiunkt dydaktyczny
Dr n. med. Magdalena Hankus - asystent
Lek. Kalina Fabin-Czepiel - asystent
Lek. Adrianna Kalinowska-Doman - asystent
Lek. Karolina Pieczyńska-Chapuła
Lek. Joanna Michalecka - asystent
Lek. Agnieszka Tokarska - asystent
Mgr Monika Grądys - starszy technik, specjalista fizyki medycznej
DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Podstawowe obszary działalności naukowej kliniki, z których większość jest kontynuacją pasji i badań jej pierwszego kierownika, profesor Elżbiety Marszał to:
- diagnostyka i leczenie encefalopatii postępujących, ze szczególnym uwzględnieniem chorób rzadkich, zwłaszcza wad metabolicznych
- padaczka, zwłaszcza lekooporna w kontekście predykcji i leczenia zachowawczego i zabiegowego, a także odbioru społecznego
- choroby naczyń mózgowych, w tym przede wszystkim udary niedokrwienne mózgu
- zaburzenia neurorozwojowe, ze szczególnym wyróżnieniem wad wrodzonych oun, chorób zwyrodnieniowych, zespołów dysmorficznych, niepełnosprawności intelektualnej, całościowych i specyficznych zaburzeń rozwoju.
- choroby nerwowo-mięśniowe
Od chwili powstania wiodącym tematem kliniki jest nowoczesna diagnostyka schorzeń układu nerwowego, w której poczesne miejsce zajmują nowoczesne techniki genetyczne takie jak NGS i WES, nowe i przeżywające wielki renesans techniki neuroobrazujące oraz badania metabolomiczne.
Dorobek naukowy pracowników Kliniki obejmuje: granty KBN, badania statutowe, badania własne, monografie, rozdziały w książkach wydanych przez PZWL, PAN i ŚAM, liczne publikacje w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych w tym w czasopismach z listy filadelfijskiej o wysokim wskaźniku IF. Zespół Kliniki aktywnie uczestniczy w zjazdach i konferencjach naukowych, wielokrotnie również był organizatorem konferencji. Koledzy stale doskonalą swoje umiejętności w renomowanych ośrodkach krajowych i zagranicznych.
Realizacja programów badawczych w Klinice prowadzona jest we współpracy z wieloma ośrodkami w kraju i za zagranicą.
WSPÓŁPRACA Z OŚRODKAMI NAUKOWYMI KRAJOWYMI I ZAGRANICZNYMI
Od wielu lat kontynuowana i rozszerzana jest współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi jak:
- Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
- Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
- Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
- Instytut Onkologii w Gliwicach
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Klinika Neurologii Rozwojowej w Gdańsku
- Klinika Neurologii Centrum Matki Polki w Łodzi
- Zakład Genetyki Medycznej Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Zakład Genetyki Medycznej Uniwersytetu Poznańskiego
- Zakład Genetyki Medycznej Uniwersytetu Warszawskiego
- University Medical Center, Amsterdam
- University Medical Center, Nijmegen
- Washington Joubert Centre, Washington
ISTOTNE FUNKCE ORGANIZACYJNE i CZŁONKOWSTWO w KOMITETACH NAUKOWYCH
Pracownicy Kliniki są laureatami wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, pełnią również istotne funkcje eksperckie i funkcje wynikające z zaufania towarzystw naukowych.
Pełnią funkcję z wyrobu w krajowych towarzystwach naukowych i Komitetach Naukowych:
- Justyna Paprocka - Konsultant Krajowy w dziedzinie Neurologii Dziecięcej, przewodnicząca oddziału śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych, wiceprzewidnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych
- Jerzy Pietruszewski - Konsultant Wojewódzki w woj. śląskim w dziedzinie Neurologii Dziecięcej
DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA
W klinice kształceni są studenci kierunku lekarskiego w zakresie pediatrii (III rok), pediatrii (IV rok), studenci anglojęzyczni V i VI roku oraz studenci II roku fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu; prowadzone są także zajęcia fakultatywne. Klinika posiada akredytację w zakresie specjalizacji z neurologii dziecięcej, akredytacje umożliwiające szkolenie cząstkowe (np. dla specjalizujących się w neurologii czy genetyce klinicznej), organizuje i przeprowadza od wielu lat ogólnopolskie obowiązkowe kursy specjalizacyjne i konferencje naukowe. Od początku działa w niej prężne STN, w ramach, którego powstają prace naukowe prezentowane zarówno na konferencjach jak i publikowane w piśmiennictwie fachowym polskim i zagranicznym (w tym w czasopismach indeksowanych na liście filadelfijskiej.
W Oddziale Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego prowadzone są programy terapeutyczne leczenia spastyczności u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym przy pomocy toksyny botulinowej, program leczenia immunomodulacyjnego pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, leczenia Nusinersenem rdzeniowego zaniku mięśni oraz enzymatyczna terapia zastępcza dzieci z chorobą Pompego.